TUZ TERAPİSİ
Tuz Terapisi Tarihçesi


Tuz Terapisi Tarihi (Halotherapy)

(Ayrıca `Halotherapy` olarak da bilinir) Tuz terapisinin inanılmaz faydaları ilk 1800`lerintalarındataya çıktı.  Polonya`da bir sağlık yetkilisi olan Felix Bochkovsky, tuz maden işçilerinin nadiren soğuk algınlığı, solunum rahatsızlıkları veya akciğer hastalıkları muzdarip olduğunun gözlemini yaptı. Bochkovsky bu durumu Aerosol tuzun günlük olarak solunmasına bağlıyor.

Astım, alerji, amfizem ve diğer solunum problemleri olan insanlar, tuz madenleri terapisine başladı ve speleoterapi (tuz mağarası terapisi) doğdu. Ayrıca, kulak enfeksiyonları ve sedef, dermatit ve egzema gibi bazı deri durumlarının tedavisinde, kuru sodyum klorür spreyi yardımcı anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahip. Tuz terapisi Türkiye`de yeni olmasına rağmen, sık sık Doğu Avrupa`nın birçok ülkesinde kullanılmaktadır.

Ayrica II.Dünya savasinda siginak olarak kullanilan tuz madenlerinde uzun süre kalan vatandaslarin astim ve diger solunum hastaliklarindan arindiklari tespit edilir. Zamanla tuz odalari gelistirilerek tüm dünyada yayginlasir ve modern insanin vazgeçilmezi haline gelir.

Günümüzde, modern teknoloji size bir tuz madeninin faydalarını, tuz madenine gitmeden  size getirmemize izin veriyor. Tuz tedavisi non-invazif, ilaçsız, kimyasal madde içermeyen, doğal bir çözümdür.